Jak zrobić podsumowanie roku?

Kiedy szykuję ten wpis, mamy ostatni dzień 2023 roku. Czy według mnie warto robić jego podsumowanie, a jeśli tak, to dlaczego? Od czego zacząć i jak skorzystać z podsumowania roku, aby tworzyć kolejny skuteczniejszy, pełniejszy i radosny?
Najpierw opowiem Ci coś z własnego doświadczenia i przyznam się do czegoś. Kiedyś nie zastanawiałam się nad tym co było, jest i będzie. Moje życie było bardziej dziełem przypadku lub chwilowych skoków. W dużej mierze zależało od innych i polegało na spełnianiu czyichś celów, marzeń i oczekiwań. Bo tak się dzieje kiedy nie wiesz, dokąd zmierzasz. Czego nie chcesz, a czego chcesz w swoim życiu. I dopóki nie przyglądałam się temu świadomie, dopóki nie zrobiłam podsumowań, między innymi podsumowania roku, wciąż dryfowałam, a poziom poczucia bezcelowości i frustracji narastał.
W momencie kiedy znalazłam odwagę, czas i gotowość do przyjrzenia się temu co było, zaczęłam nabierać wiatru w żagle i kierunku. Dziś pracując z klientami, prowadząc sesje mentoringowe, czy liderując zespołom, skupiam się na tym, aby najpierw przyjrzeć się gdzie jesteś, co do tej pory Ciebie prowadziło i jakie lekcje możesz z tych doświadczeń wyciągnąć.
Wiem, że są doradcy, którzy szybko ruszają do działania i planowania. Będąc ekspertem, między innymi z dziedziny planowania, zaczynam w swoich działaniach od sprawdzenia, czy drabina, po której się wspinasz, jest oparta o właściwą ścianę. Bo jeśli ruszymy od razu w górę to po wykonaniu kawału roboty, może okazać się, że to nie było to… I potrzeba startować od nowa.
Podsumowanie roku to świetne rozwiązanie na to, aby przyjrzeć się, gdzie startowałeś, co wykonałaś, jakie lekcje zabierasz z tego roku, a to pomoże Ci sprawić, że kolejny rok będzie jeszcze bardziej świadomy, skuteczny i nakierowany na odpowiedni szlak.
Od czego warto zacząć?
1). Warto zrobić listę. Listę doświadczeń i lekcji, które były dla Ciebie mocne, trudne.
2). Wypisać, czego już na podstawie tych lekcji nie chcesz.
3). Kiedy już napiszesz, czego nie chcesz, warto przeformułować przeciwieństwo, czyli zapisać w tym przypadku czego chcesz w to miejsce.

Podam Ci przykład.
Przy robieniu podsumowania roku i zaznaczeniu: „Nie chcę już w moim życiu toksycznych relacji” warto zamienić je np. na: „Chcę w moim życiu wspierające relacje”.
Taka lekcja nabiera pozytywnego i wzmacniającego brzmienia i zamiast odbierać Ci energię, dodaje MOC-y.

4). Wypisz wszystkie swoje sukcesy. Nawet te najdrobniejsze, bo gdyby nie te ziarenka, nie stworzyłabyś/ nie stworzyłbyś tej całej góry zmian! Małe kroki, małe ruchy sprawiają, że długofalowo pokonujesz kilometry!
5). Na koniec przyglądnij się tym wszystkim punktom i zadecyduj, co chcesz z tym zrobić w kolejnym roku!

Jeśli czujesz, że chcesz budować kolejny świadomy rok swojego życia, to być może program online, który stworzyłam i z którym ruszam już 09.01.2024, jest dla Ciebie. Startujemy tam z MOC-ą grupy, aby wejść w kolejny rok świadomie. Więcej o nim przeczytasz TU:
https://fb.me/e/3WOKzuCS5

I pamiętaj, niezależnie od tego co działo się w mijającym roku, masz wpływ na to, co spotka Cię w kolejnym. Dlatego warto zrobić podsumowanie roku, aby wyciągnąć z niego lekcje i wdrożyć nowe, wspierające myśli, nawyki, działania i efekty.

Na koniec zostawiam Cię z cytatem:
„To co zbierasz dzisiaj, jest wynikiem tego, co zasiałeś w przeszłości. Dlatego jeśli nie jesteś zadowolony ze swoich bieżących „plonów”, zawsze możesz- bo to Ty decydujesz — jeszcze dzisiaj zasiać nowe ziarno, robić więcej rzeczy, które prowadzą do sukcesu, i przestać angażować się w działania, które prowadzą donikąd” / Brian Tracy

Z miłością i wdzięcznością:
Priorytety Na Tapety – Katarzyna Machlowska-Hulok

Ostatnie wpisy